Recenzja Dziewczynki z Szóstego Księżyca - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do świata literatury, także dziecięcej w ostatnich latach wkroczyły czary i magia. Wystarczy wspomnieć choćby postać Harego Pottera czy „Opowieści z Narnii”. Jedną z powieści, która realizuje ten nurt jest „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” włoskiej powieściopisarki - Moony Witcher.

Powieść opowiada o misji dziesięcioletniej Niny obdarzonej alchemicznymi zdolnościami, które odziedziczyła po swoim dziadku Miszy. Dziewczynka ma za zadanie uratować Szósty Księżyc – Xorax przed potężnym czarnoksiężnikiem Karkonem. Po śmierci dziadka przenosi się do weneckiej willi „Espasia” i odkrywa tajemnicze laboratorium swego przodka. Okazuje się, że odkrył on Xorax i starał się zapewnić przetrwanie temu księżycowi. Nina oraz czwórka jej przyjaciół – Roxy, Flora, Cesco i Dodo wędrują w czasie, przenosząc się do starożytności, Nina odwiedza Szósty Księżyc, dzieci kilka razy pojedynkują się ze złym hrabią oraz jego sługami – androidami.

Czytając utwór nie sposób się nudzić. Przygoda goni tu przygodę, a bohaterowie stają przed coraz nowymi wyzwaniami. Częste są także zwroty akcji. Autorka tworzy z wyobraźni Szósty Księżyc wraz z jego unikatową Florą i Fauną. Stosuje też wiele magicznych nazw, które nieraz brzmią bardzo obco. Momentami akcja jest wręcz zbyt zawiła, a świat realny miesza się z fantastycznym, zaś starożytność z wymiarem kosmicznym. Główny wątek – uratowanie Xorax – ginie w natłoku nowych przygód i zadań (uratowanie kamiennego posągu Lwa św. Marka). Tak zawiłe przygody powodują zagubienie czytelnika.

Ciekawą warstwą utworu są relacje między przyjaciółmi. Ich sylwetki zostały narysowane jedynie zdawkowo, jednak łączy ich wspólny cel i wzajemny szacunek. Ważnym tłem utworu jest pojedynek dobra i zła. Po jednej stronie stoją dzieci i ich fantazje oraz marzenia, po drugiej diabelski mag Karkon i jego żądza zdobycia władzy nad światem. Zwycięża oczywiście dobro uosabiane przez Ninę.

Powieść Moony Witcher imponuje na pewno odwołaniem do bogatej wyobraźni dziecięcej i zbudowaniu wielu magicznych światów i sytuacji. Czasem narracja przypomina sen dziecka, w którym wszystko jest możliwe i nie da się nic przewidzieć. Racjonalność i związki przyczynowo-skutkowe nie istnieją tu, co sprawia, że nieraz fabule brak konsekwencji. Mimo to wielobarwny świat małej Niny kusi i przyciąga uwagę. Przygoda z tą książką zachęca do sięgnięcia po kolejny tom z serii o Ninie i jej przygodach.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Dziewczynki z Szóstego Księżyca w pigułce
2  Dziewczynka z Szóstego Księżyca - cytaty
3  Charakterystyka Niny – dziewczynki z Szóstego KsiężycaKomentarze: Recenzja Dziewczynki z Szóstego Księżyca

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: