Dziewczynka z Szóstego Księżyca – streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział pierwszy – Czarna gwiazda
Nina nie mogła zasnąć i rozmyślała o gwiazdach. Wspomniała cytat z Birowa, za który ciotka Andora zrobiła jej awanturę. Nie była zwykłą dziewczynką. Na prawej dłoni miała znamię – małą różową gwiazdkę. Podobny miał jej pochodzący z Rosji dziadek Michaił, mieszkający w Wenecji alchemik i filozof. Znamię poczerniało i zmieniało kształty, co nie zapowiadało niczego dobrego. Mieszkała wraz w Madrycie w willi zmarłej babci księżniczki Marii Luisy Espasia de Righejra wraz z ciotkami - mściwą Andorą i pogodną Carmen. Jej rodzice – Vera i Ferk dostali pracę w Moskiewskim Centrum Naukowym i zajmowali się pozaziemskimi cywilizacjami. Nina tęskniła za nimi, jak i dziadkiem, którego pragnęła odwiedzić. Otuchy dodawał jej pies – Adonis i rudy kot – Platon.

Rano, 30 maja Ninę obudziła ze śniadaniem Carmen. Przyniosła jej list od dziadka. Dziadek przysłał bilet na samolot 3 czerwca. Pisał, że potrzebuje pomocy małej i nakazał spalić jej list i nie kontaktować się z nim przed przyjazdem. Po śniadaniu Nina miała lekcje z profesorem José. Jej znamię powiększało się. Udało jej się stworzyć jedną z magicznych mikstur. Nina uczyła się w domu. Ciocia Carmen obiecała jej pomoc przy wyjeździe i namówiła Andorę do odwiedzenia przyjaciółki w Toledo. 2 czerwca znamię znacznie się powiększyło – rozpętało się piekło. W łazience w lustrze ujrzała odrażającą postać łysego mężczyzny z kozią bródką, pozostała po nim litera „K”. Zwierzęta zachowywały się dziwnie. Ciocia Carmen dostał informację, że dziadek Misza zmarł na zawał. Nina nie zasnęła już tej nocy. Nazajutrz Carmen pomogła Ninie w pakowaniu i przygotowaniu zwierząt do transportu. Podczas lotu Ninie przyśnił się dziadek przemawiając do niej uspokajająco.

Rozdział drugi – Willa „Espasia”
Na lotnisku na Ninę czekała jej Niania i przyjaciółka dziadków – Luba (zwana przez dziewczynkę Bezą). Okazało się, że karton z ponad stu książkami zaginął. Na lotnisku Nina zauważyła przyglądające się jej bliźniaki w podobnym do niej wieku. Zatopiona wśród drzew willa „Espasia” znajdowała się na wysepce Giudecca. W pobliżu Nina ponownie dostrzegła bliźniaków. Była zbyt zmęczona by przywitać się z ogrodnikiem Carlem Bernottim. Idąc na górę podziwiała pałac dziadków. Na piętrze Nina weszła do gabinetu dziadka i w szufladzie znalazła dziesięciostronicowy zeszycik zapisany dziwnymi symbolami oraz szklaną kulę. Sala Luster, gdzie przechowywano rzeczy babci była zamknięta. Od Luby, która przyniosła jej do sypialni czekoladę dowiedziała się, że tak postanowił dziadek.

Podczas śniadania w Sali Pomarańczowej Nina dostrzegła na portrecie babci szklaną kulę, którą znalazła poprzedniego dnia. Do pokoju przez okno wpadł kamień z napisem „SKOŃCZYSZ TAK SAMO JAK TWÓJ DZIADEK” podpisanym „K” z kartką z jej książki, która zaginęła na lotnisku. Nina dostrzegła bliźniaków. Ogrodnik przegonił znane na wyspie z chuligaństwa rodzeństwo sierot Alvise i Barbessę. Luba opowiedziała Ninie o okolicznościach śmierci dziadka. Dała jej złotą figurkę, którą trzymał w dłoni i list napisany przed śmiercią. Po południu odbył się pogrzeb dziadka, a wieczorem notariusz odczytał jego wolę. Pieniądze przypadły córce Verze, zaś willa i kilka specjalnych przedmiotów (berło Taldom Lux, 2 klucze, szklana kula, zeszycik) Ninie. Luba i Carlos mieli pozostać w wilii. Nina przestraszyła się, że pozostanie w domu sama, martwiła się też o swe egzaminy. Luba dała Ninie tajemnicze klucze z główkami w kształcie gwiazdy i półksiężyca. Drugi z nich pasował do Sali Luster. Po wejściu klucz zalśnił silnym blaskiem, po chwili w lustrach ukazała się twarz potwornego człowieka, a gdy zniknął litera „K”. Nina była przerażona. Uspokoiła się dzięki obecności doga Adonisa. Pospiesznie zamknęła na kłódkę Salę Luster. Rozmyślając o ostatnich wydarzeniach – zasnęła.

Rozdział trzeci – Laboratorium dziadka Miszy
Luba ustaliła z Carmen przesłanie dokumentów Niny. Dziewczynka postanowiła rozszyfrować pismo dziadka. Beza zapowiedziała wizytę czworga dzieci o siedemnastej. Kluczem do laboratorium dziadka okazała się szklana kula. Wewnątrz była masa alchemicznych przyrządów i mikstur. W księdze „System Magiczny Wszechświata” znalazła kolejny list od dziadka. Uspokajał wnuczkę i powtarzał słowa z poprzedniego listu o lataniu. Po naciśnięciu zielonej dźwigni pojawił się film od dziadka. Alchemik przestrzegał Ninę przed Karkonem Ca’ d’Oro i jego sługami (z literą „K” na ubraniu). Za wszelką cenę nakazał bronić Xorax. Zapewniał, że dziewczynka wkrótce wszystko zrozumie. Nakazał jej zdobyć Pierścień Dymu z Sali Luster, a następnie wejść do tunelu przez klapę w laboratorium. Okazało się, że magiczna księga potrafi mówić. Zapewniła, że będzie opowiadać na pytanie dziecka. Wyjaśniła, że Xorax to szósty księżyc trzeciego słońca systemu Archemidycznego i opowiedziała o jego mieszkańcach. Czworo dzieci czekało już na Ninę w Sali Pomarańczowej, dziadek zapewniał, że będą jej pomocni. Dzieci przywitały się. Od gości Nina otrzymała egzemplarz „Zagubionych” Birowa. Przy pożegnaniu Roxy została uderzona przez bliźniaków. Goście wspomnieli, że to oni ukradli jej książki i wrzucili do morza. Powiedzieli, że Karkon założył fałszywy sierociniec i przyucza wenecjan do zła. Po kolacji Nina spytała księgi z laboratorium czy jej dziadek znał Birowa. Ta wskazała książkę w bibliotece. W szkatułce za nią znajdował się list od dziadka. Informował on, że Birow był pisarzem i wielkim magiem zabitym magicznym mieczem przez Karkona. Nina z wrażenia spadła, jednak nic się jej nie stało.

Rozdział czwarty – Alfabet Szóstego Księżyca i Pierścień Dymu
Dzięki lekturze książki Birowa Ninie udało się poznać sekret alfabetu Szóstego Księżyca. Spytała księgi, jak może go odszyfrować. Księga dała przepis na specjalną miksturę. Operacja alchemiczna wymagała wielkiego skupienia. Po wylaniu substancji na księgę Ninie ukazał się alfabet Szóstego Księżyca z odpowiednikami liter. Była zadowolona z siebie. Gdy spóźniona poszła na obiad usłyszała krzyk listonosza zaatakowanego przez Alvise i Barbessę. Przyniósł jej paczkę z Hiszpanii z dokumentami do egzaminów i tabliczką z jej pokoju w Madrycie. W laboratorium bohaterka przyrządziła miksturę dzięki formule „Wiecznej Przyjaźni”. Po przyjściu czwórki gości dała im do wypicia po dwa łyki – ich przyjaźń została przypieczętowana. Nina opowiedziała o laboratorium i słowach dziadka. Czwórka przyjaciół choć ze strachem zadeklarowała swą pomoc w zgładzeniu Karkona i zniszczeniu jego miecza – Pandemon Mortalis. Dzieci opowiedziały małej alchemiczce o domu Karkona. Wyszkoleni i zdeterminowani Alvise i Barbessa byli jego ulubieńcami, pomagali im Gastilo, Sabina i Irene. Najstraszniejszy był asystent hrabiego – jednooki, perfidny niski Visciolo.

Po kolacji Nina spytała księgę, jak zdobyć Pierścień Dymu. Musiała udać się do Sali Luster, jednak uważać na Karkona. Pierścień działał po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia. Dziewczynka z drżeniem przekroczyła wejście do pokoju. W piątym lustrze pojawiła się twarz Krakona. Nina ścisnęła Taldom Lux i nakazała mu zniknąć. W Sali pojawił się gryzący dym. Odnalazła w szkatułce piękny szmaragdowy pierścień. Zmęczona pojedynkiem z Krakonem zasnęła w laboratorium. Nad ranem wzięła z lodówki śniadanie i udała się do laboratorium. Okazało się, że aby otworzyć klapę jej znamię musiało stać się czarne za sprawą dotknięcia Pandemona, miecza Karkona. Nina zadzwoniła do Cesca i poprosiła przyjaciół o pomoc. Miała zmienić swą postać i zakraść się do sierocińca, by dotknąć Pandemona. Po spożyciu przygotowanej mikstury dziewczynka zaczęła przemieniać się w obrzydliwą postać.

Rozdział piąty – Karkon Ca’ d’Oro i Pandemon Mortalis
Nina jako mały potwór przedostała się na plac Świętego Marka. Jej nowi przyjaciele przelękli się jej wyglądu i nienawistnego charakteru. Dała każdemu z nich po jednym magicznym przedmiocie i nakazała czekać aż wróci z sierocińca. W razie niepowodzenia mieli skryć się w willi „Espasia”. Otworzył jej Visciolo (Zezowaty) i poczęstował lichą zupą. Dom Karkona przypominał instytut magii, panowała tam złowroga aura. Odnalazła komnatę złego hrabiego. Podstępem weszła do pomieszczenia pełnego ksiąg i martwych kotów. Zauważyła zdjęcie dziadka i pisarza z podpisem – zagubieni na Xorax oraz woskowe głowy z Wyspy Wielkanocnej. Dostrzegła też Pandemon Mortalis. Karkon nakazał jej udusić małą wiewiórkę. Dziewczynka wylała na niego ciecz z kociołka i chwyciła na dziesięć sekund miecz zła. Na korytarzu czekali już na nią wściekli Visciolo oraz Alvise i Barabessa. Rzucili się na nią. Podczas ucieczki dostrzegła, że dzieci Karkona to tak naprawdę androidy z mechanicznymi kończynami. Nina odrzuciła zły miecz i zyskała chwilę na ucieczkę. Na zewnątrz zaopiekowali się nią przyjaciele i zaprowadzili do willi. W laboratorium klapa otworzyła się tylko z jednej strony. Księga podpowiedziała zaklęcie, i dodała, że Nina najpierw musi rozszyfrować czarny zeszyt dziadka, by wejść do tunelu. Zastanawiała się co w nim jest. Podziękowała za pomoc przyjaciołom. Wspomniała o androidach i nadchodzącej zemście Karkona. Było późno – dzieci rozeszły się spać.

Rozdział szósty – czarny zeszyt i Acqueo Profundis
Nazajutrz Nina wstał późno. Dowiedziała się, że jej egzaminy odbędą się drugiego lipca. Zajęła się rozszyfrowywaniem zeszytu, które zawierał podstawowe informacje o Xorax będące wynikiem wieloletnich badań dziadka Miszy. Był też zbiorem magicznych mikstur oraz opisywał faunę i florę Xorax. Nina czytała o Pąpusiu Mydlinku, Onduli, Gughi, fafuście czy ohydii. Poznała kolory Szóstego Księżyca oraz właściwości pochodzącego z Xorax berła Taldom Lux. Choć zmęczona zdecydowała się zejść do tunelu, który po wypowiedzeniu zaklęcia stanął przed nią otworem. Księga nakazała jej wziąć pierścień dymu i zdobyć Acqueo Profundis. Zeszła ze schodów i dotarła do korytarza, który przebyła dzięki superszybkiej kolejce. Za pomocą pierścienia dymu udało jej się sprawić, że skała rozstąpiła się. Usłyszała muzykę. Weszła do szklanego pokoju o kształcie sześcianu.

Była to podwodna pracownia dziadka, gdzie prowadził eksperymenty alchemiczne Szóstego Księżyca - Acqueo Profundis. Wewnątrz był stół, mikstury i dziwna maszyna. Nina przestraszyła się androida wielkości człowieka. Max-10-p1 był wyłączony. Dostrzegła kominek i księgę „Strade Mundi” opisującą posągi z Wyspy Wielkanocnej, piramidy w Egipcie i inne starożytne cywilizacje. Mała była zafascynowana wszystkim, jednak musiała wrócić na kolację. Wierzyła, że dzięki magii i technologii zdoła pokonać Karkona.

Rozdział siódmy – Zemsta Karkona
Nazajutrz po południu Nina opowiedziała przyjaciołom o swych odkryciach. Przekazała im wiedzę o Xorax. Nagle okazało się, że psa dziewczynki Adonisa porwały dzieci Karkona. Nina z przyjaciółmi poprosiła księgę o pomoc. Ta najpierw pragnęła „oświecić” pozostałe dzieci. Nina miała im wręczyć rubiny. Po ceremonii księga wspomniała o ogniu z Acqueo Profundis oraz rozpuszczeniu łańcuchów za pomocą Taldonu. Nina z rówieśnikami zeszła w dół. Dzieci były zafascynowane Acqueo Profundis. Alchemiczka zabrała się do pracy. Sporządziła specjalną oślepiającą substancję i rozdzieliła ją między przyjaciół. W pałacu Karkona androidy uśpiły i związały Adonisa. Przygotowywały się do tortur. Karkon nagrodził ekipę białymi myszami, które zaraz zostały zjedzone. W momencie, gdy przystępował do ćwiartowania psa zadzwonił dzwonek. To Nina z przyjaciółmi. Dziewczynka wyzwała Karkona na pojedynek, a jej kompani zaczęli unieruchamiać androidy za pomocą rozpylanej mikstury. Łańcuchy puściły dzięki strzałom z Tandum Lux. Karkon nie dawał za wygraną – zapowiedział Ninie śmierć i zawładnięcie Xorax. Nadleciały mechaniczne nietoperze, a hrabia rozsiewał trujący cyjanek. Zmieniał się w potwora. Ninie udało się w końcu uwolnić psa, który rzucił się na wroga. Można było uciekać. Roxy wróciła po rannego Cesco. Dzieci wróciły szczęśliwie do willi „Espasia”. Nina skłamała niani i ogrodnikowi, a ranę Cesco opatrzyła. Wierzyła, że są w stanie pokonać Karkona. Ten szykował w swej willi zemstę i naprawiał androidy. Wezwał swego najlepszego diabolicznego robota.

Rozdział ósmy – podróż na Xorax
Cesco wraz z Niną pracował nad uruchomieniem Maxa. Android zaczął z drobnym akcentem pytać o profesora. Okazało się, że ma ludzkie uczucia. Żywił się truskawkową marmoladą. Obiecał swą pomoc. Miał wiedzę profesora Miszy. Nina i jej pomocnicy nabrali otuchy. Mała alchemiczka zleciła przyjaciołom zdobycie planów wilii Karkona, sama udała się do laboratorium, by przygotować się do wyprawy na Szósty Księżyc. Max udzielił jej najważniejszych instrukcji. Usiadła na szklanym tronie, a android uruchomił procedurę. Nina obserwowała Drogę Mleczną, a potem ogarnęła ją pustka, gdzie przestrzeń i czas były jednością. Widziała różne ciała niebieskie, słyszała muzykę, aż pewnie stanęła na Xorax. Zobaczyła piękny spektakl trzech słońc i pięciu księżyców. Grawitacja nie istniała. Zauważyła specyficzne rośliny i zwierzęta księżyca, wzgórza zbudowane z kamieni szlachetnych, a w oddali las „Koranna”.

W tym krajobrazie bez życia do Niny zwróciła się Eterea, potężna matka alchemii Xorax. Jej głos dziewczynka odbierała telepatycznie. Xoraxanie wiedzieli o jej dziadku, dla nich przeszłość i przyszłość nie istniały. Ich wieczne trwanie przerwało zło na Ziemi. Byli zagrożeni, ponieważ ziemskie dzieci straciły ciekawość, ich sny się nie spełniały, sfera Magii i Czarów umierała. Nina miała wskrzesić MYŚL ŻYCIA. Ujrzała w całej krasie ptaka Gugi, jego złote pióro miało odtąd ją chronić. Poznała też inne zwierzęta – Tintinka (wydającego dźwięki „Tin, tin, tin…”), Pąpusia Mydlinka, Molka (rybę żyjącą bez wody), Błogopłoszkę (motyla o ludzkiej twarzy). Eterea pokazała jej serce Xoraks – Mirabilis Fantasio – ogromne laboratorium alchemiczne, gdzie pracowali Xoraxjenie i Dobrzy Magowie. Był tu także dziadek dziewczynki, jednak zamieniony w energię i światło, dzięki temu, że przed śmiercią wypowiedział Ostateczne Zaklęcie.

Mirabilis Fantasio przypominało wielki szklany zamek. Symbolika przy wejściu związana była z zamierzchłymi cywilizacjami zamieszkującymi Wszechświat. Eterea wręczyła jej Jambir – medalion za pomocą którego mogła podróżować do czasów starożytnych cywilizacji, a następnie przedstawiła jej dziadka, który był teraz wiązką światła. Wnuczka przywitała się wylewnie, czuła się dziwnie. Michaił zapewnił ją o swej miłości. Choć Nina miała wiele pytań musiała wracać na Ziemię. Czas podczas jej wyprawy stał w miejscu. Dziewczynka zrozumiała, że musi wrócić do przeszłości i odnowić Myśl Życia, by uratować Xorax. Umówiła się z przyjaciółmi, aby opowiedzieć im o wszystkim.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Dziewczynki z Szóstego Księżyca w pigułce
2  Fauna i flora Szóstego Księżyca
3  Problematyka Dziewczynki z Szóstego KsiężycaKomentarze: Dziewczynka z Szóstego Księżyca – streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: