Problematyka Dziewczynki z Szóstego Księżyca - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” odwołuje się do problemu odwiecznej walki dobra i zła. Podkreśla rolę rodziny i przyjaźni, uczy, że najważniejsza jest wrażliwość i wiara w dobro.

Po stronie dobra stoi dziadek Misza, Nina oraz jej przyjaciele. Starają się za wszelką cenę uratować świat Xorax, czyli Szósty Księżyc Trzeciego Słońca, który istnieje dzięki przesyłanym z Ziemi fantazjom dzieci. Jest to świat pełen światło i dobroci, oparty na Magii i Alchemii, o czy informuje Matka Alchemii Eterea. Dzięki pracy Xoraxan świat może istnieć i rozwijać się. Po stronie zła stoi zły, diabelski i żądny władzy nad Wszechświatem czarnoksiężnik Karkon Ca’ d’Oro. Nie ma żadnych skrupułów – torturuje zwierzęta, używa podstępu, posługuje się przeżartymi złem androidami. Zabija dziadka Niny i pisarza Birowa. Pragnie za wszelką cenę pokonać Ninę, która stoi na przeszkodzie w zniszczeniu dziecięcej fantazji, którą możemy utożsamiać z dobrem. Ostatecznie, jak w bajkowych historiach, zło musi ponieść porażkę.

Książka podkreśla jak ważne są relacje rodzinne. Rodzina Niny, mimo że jest rozrzucona po świecie, stara się utrzymywać kontakt. Wychowaniem dziewczynki pod nieobecność rodziców zajmują się ciotki. Choć jedna z nich to mściwy Android nie zostaje wykluczona z klanu i choć jest zła wciąż mieszka z Carmen. Nina bardzo ją kocha i z poświęceniem udaje się do Toledo, by uwolnić prawdziwą krewną. Silny związek łączy ją z ukochanym dziadkiem Michaiłem. W Wenecji zyskuje wielką przyjaźń czworga rówieśników – ex centrycznie ubranej Roxy, szczupłej Flory, Cesco oraz tchórzliwego Dodo. Dzieci nie wahają się pomagać nowej znajomej i wiele ryzykują.. Tylko dzięki ich wsparciu Nina wykonuje misję.

Autorka powołuje do życia świat magii, zaklęć i alchemii. Łączy europejskie tradycje baśni, mitu, starożytnych legend i średniowiecznej alchemii z własną wizją. Dzięki temu powstaje skomplikowany świat fantastyczny, który łączy to co starożytne (posągi z Wyspy Wielkanocnej), z współczesną techniką (androidy) i nadzieją człowieka na życie w kosmosie. Powołuje do życia nową galaktykę i Szósty Księżyc Trzeciego Słońca wraz z unikalnymi warunkami (brak grawitacji), florą i fauną (nieznane na ziemi gatunki rośli i zwierząt) nazwami minerałów, kamieni szlachetnych i kolorów.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Plan wydarzeń Dziewczynki z Szóstego Księżyca
2  Bohaterowie Dziewczynki z Szóstego Księżyca
3  Streszczenie Dziewczynki z Szóstego Księżyca w pigułceKomentarze
artykuł / utwór: Problematyka Dziewczynki z Szóstego Księżyca    Tagi: