Kompozycja, narracja i język Dziewczynki z Szóstego Księżyca
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Moony Witcher „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” składa się z czternastu tytułowanych rozdziałów. Każdy z nich zapowiada przygody, jekie spotykają główną bohaterkę Ninę. Nieraz brzmią one tajemniczo i niezrozumiale. Zawiązanie akcji następuje z chwilą śmierci dziadka Niny, gdy jako jego spadkobierczyni przenosi się do willi „Espasia” i zaczyna walkę ze złym Karkonem. Momentów kulminacyjnych jest kilka – wiążą się one zawsze z pojedynkami Niny i jej przyjaciół z Karkonem i jego sługami. Ostatecznie Nina wygrywa, a zły hrabia ginie w odmętach morza – to moment rozwiązania akcji.

Akcja biegnie wartko, często następują nieoczekiwane zwroty akcji. Mamy także do czynienia z wyprzedzaniem akcji np.: „W tym czasie Andora właśnie wsiadała do samolotu, który zabierał ją z Madrytu do Wenecji. […] Tego czerwcowego popołudnia Nina w najczarniejszych myślach nie spodziewałaby się przybycia ciotki i wszystkiego, co się potem wydarzy.” Autorka łączy świat rzeczywisty – czyli współczesność Hiszpanii i Włoch (Madryt, Toledo, Wenecja) ze światem fantastycznym – wprowadza poruszanie się w czasie (do starożytności, ale i w przyszłość), konstruuje świat pozaziemskiej cywilizacji Szóstego Księżyca.

Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Narrator jest wszechwiedzący – opisuje przygody bohaterów, zna ich myśli, nadzieje i obawy. Wie także o ich przeszłości (historia rodziny Niny). Język powieści jest prosty, przystosowany do młodego czytelnika. Wyjątkiem są magiczne określenia pewnych miejsc i magicznych przedmiotów (Taldom Lux, Pandemon Mortialis, Acqueo Profundis, Mirabilis Fantasio), które przypominają łacinę i nieraz sprawiają trudność. Ciekawe są także neologizmy, które odnoszą się do kolorów oraz nazw zwierząt i roślin na Szóstym Księżycu (Pąpuś Mydlink, Gugi, fausta, ohydia). Pisarka tworzy też działający na wyobraźnie alfabet Szóstego Księżyca, który przy dobrej woli da się przez czytelnika odczytać.
  Dowiedz się więcej
1  Recenzja Dziewczynki z Szóstego Księżyca
2  Dziewczynka z Szóstego Księżyca – streszczenie szczegółowe
3  Magiczne miejsca i przedmioty w Dziewczynce z Szóstego KsiężycaKomentarze
artykuł / utwór: Kompozycja, narracja i język Dziewczynki z Szóstego Księżyca


    Tagi: