Główne wątki Dziewczynki z Szóstego Księżyca
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Głównym wątkiem powieści „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” jest walka dziesięcioletniej dziewczynki – Niny o uratowanie planety Xorax, czyli Szóstego Księżyca. Mała alchemiczka, podobnie jak jej dziadek Misza ma małe znamię na prawej dłoni, które rośnie i staje się czarne w chwilach niebezpieczeństwa. Po śmierci dziadka Nina zostaje jego spadkobierczynią. Za sprawą magicznych przedmiotów dostaje się do laboratorium w rodzinnej willi „Espasia”, a następnie poznaje Acqueo Profundis – miejsce gdzie można uprawiać magię z Szóstego Księżyca. Dowiaduje się, że zły hrabia Karkon pragnie zniszczyć Xorax, niszcząc na Ziemi dziecięce fantazje. Dziewczynka musi mu stawić czoła w Wenecji (ratując psa, wyprawiając się po kopię Jambiru, odbierając mu Kamienny Kielich), jak i w starożytnym świecie Wyspy Wielkanocnej, gdzie przywraca posągom moai możliwość przesyłania dziecięcych fantazji na Xorax. Dzięki pomocy przyjaciół udaje jej się wypełnić misję. Dodatkowo uwalnia swą ciotkę Andorę, którą uwięził Karkon, zastępując mściwym Androidem, a także ratuje przed zniszczeniem Wenecję odzyskując Kamienny Kielich – część posągu Skrzydlatego Lwa św. Marka, który jest symbolem miasta.

Pobocznym wątkiem są losy małej Niny. Wychowuje się w Madrycie u dwóch ciotek Andory i Carmen – sióstr swojej babci Espasii. Jej rodzice pracują w moskiewskim instytucie poszukując pozaziemskich cywilizacji. Po śmierci ukochanego dziadka Miszy dziewczynka przenosi się do Wenecji do rodzinnej wilii, którą odziedziczyła. Tam zajmuje się nią przyjaciółka dziadków i dawna niania Luba. Dziewczynka z sukcesem zdaje egzaminy do szkoły, do której ma zacząć uczęszczać w Wenecji. Tęskni za rodzicami, a jej pocieszycielami są ukochane zwierzaki – kot Platon i pies Adonis.

Innym wątkiem jest żądza władzy i zapanowania nad Wszechświatem diabolicznego hrabiego Karkona Ca’ d’Oro. Mieszka on w Wenecji i prowadzi sierociniec, jednak tak naprawdę zamieszkują go złe androidy – roboty gotowe wypełnić każde zadanie dla niego. Karkon walczy i wygrywa z dziadkiem Niny – Michaiłem, jednak w starciu z dziećmi staje się bezradny. Jest gotowy posunąć się do wszystkiego, używa czarnej magii, dręczy i torturuje zwierzęta, niszczy przeciwników. Gotów jest zatopić Wenecję, by zniszczyć siłę dobrej magii. Na przeszkodzie staje mu Nina i jej czwórka przyjaciół, którzy dzięki wierze w dobro, odwadze i uporowi pokonują z lego maga i wysyłają go w morską otchłań.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Recenzja Dziewczynki z Szóstego Księżyca
2  Moony Witcher - biografia
3  Problematyka Dziewczynki z Szóstego KsiężycaKomentarze
artykuł / utwór: Główne wątki Dziewczynki z Szóstego Księżyca    Tagi: